Ein Stein Blues

Pavian Records, 1995
Obálka Ein Stein Blues

Dušan Valúch - spev, gitara
Miloš Janoušek - spev, gitara, tamburína
Karol Svozil - klarinet, zobcová flauta, klávesy, spev

Stano Dobrovič – kontrabas, akordeón
Martin Chrobák – elektrická gitara
Fedor Frešo – kontrabas
Milan Tedla – husle
Vlado Mrázko – bicie
Jakub Janoušek - diskusia

Zvuková réžia: František Petriska
Foto: Ján Lörincz

 1. Svadobná
 2. Tiahne sa, tiahne
 3. Stopár
 4. Morili sme Morenu
 5. Blues o pohrebe revízora vo výslužbe
 6. Statická elektrina
 7. V intimite noci
 8. Klišé
 9. Chodili sme spolu
 10. Stein-blues
 11. Stein-rap (Don Tačdys)
 12. Hľadal som ťa
 13. Správy
 14. Blues o daždi
 15. Hodinky
 16. Jesenná
 17. List Ježiškovi
 18. Dym z nášho ohňa
 19. Nový rok

O pesničkách:

Svadobná

V tejto piesni sa swing postupne mení na swinčík a predsvadobný optimizmus na postupné vytriezvenie, až kocovinu. Ale radosť stále zostáva.

Tiahne sa, tiahne

Úprimne vyrozprávaný priebeh incidentu medzi cestujúcim a kontrolórom cestovných lístkov na trati Piešťany - Hlohovec. Dodatočné vyšetrovanie nepreukázalo rasový motív.

Stopár

Nostalgické halgató-blues s autobiografickými prvkami z ranej mladosti autora, ktorý týmto spôsobom zároveň vzdal hold Luisovi Armstrongovi a jeho verzii St. James Infirmary Blues.

Morili sme Morenu

Svieža jarná pieseň s beštiálnymi prvkami.

Blues o pohrebe revízora vo výslužbe

Komu česť - tomu česť, revízorovi katafalk. Ponurú udalosť, pri ktorej zvony a poslucháč dostávajú smútočne do tela, ozvláštňujú trefné postrehy potuteľného pozorovateľa. Ak sa pieseň v minulých rokoch spievala náhodou práve v čase úmrtia významného štátnika, neomylne prinášala problémy.

Statická elektrina

Miľník v oblasti zachytávania fyzikálnych dejov prostredníctvom piesne. Dielo údajne vzniklo ako bočný produkt pri zdĺhavej pochôdzkovej kontrole uzemnenia skladovacích nádrží a expedičného sila.

V intimite noci

Nekonečné, nevyhnutné, neplodné a predsa ku šťastiu potrebné nočné rozhovory s kamarátmi sú nekonečné, nevyhnutné, neplodné a predsa ku šťastiu potrebné.

Klišé

Za jeden z mála prínosov svojej vojenskej služby považuje autor možnosť systematicky zbierať v záhradnej reštaurácii Pod lipami materiál pre tento song.

Chodili sme spolu

Neboli sme a nebudeme malicherní, ani dôslední. Čo na tom, kým sa vieme stretnúť, dohodnúť a opiť. Aj naša generácia by bez toho bola ako takmer každá iná. Stratená... Navyše táto pieseň obohatila svet hudby o novú kategóriu, pretože vďaka nej k "talkin´ blues" pribudla nová forma - "walkin´ talkin´ rock´n´roll".

Stein-blues

Pravý Stein je piváreň s dizajnom piatej cenovej skupiny a fluidom exotických návštevníkov. Prečo práve Stein vyvoláva bluesové pocity, to je otázka pre vedenie podniku a skladateľa tejto piesne.

Stein-rap (Don Tačdys)

I keď blues bol hudbou našej mladosti, je nám jasné, že mladú generáciu už bluesom neoslovíš. Potenciálnych mladých divákov chceme preto pritiahnuť rapom (Stein-rap) a v najbližšom pláne máme aj Stein-techno.

Hľadal som ťa

Pekná pesnička. Škoda jej ubližovať nejakou cynickou anotáciou.

Správy

Pieseň vznikla ďaleko od domova, až v Afrike a je to aj na nej vidieť (vlastne počuť).

Blues o daždi

Pravé blues má tri akordy a štyri témy: dážď a ešte tri ďalšie. A prečo práve dážď vyvoláva bluesové pocity - to je otázka pre meteorológov a pre Freuda.

Hodinky

Pesnička o tom, že čas - to sú peniaze, no peniaze často nie sú.

Jesenná

Skutočný extrakt jesenných depresií. Biometeorologická záťaž III. stupňa. Inak v obrátenom garde platí to, čo sa píše o Slovníku cudzích slov (viď album Druhý pes, tretia fáza).

List Ježiškovi

Familiárna korešpondencia s Ježiškom. Od života aj od Ježiška dostanete, čo potrebujete, len ak to viete príslušne písomne odôvodniť.

Dym z nášho ohňa

Niet dymu bez ohňa ani spomienok bez sentimentu. Zádumčivá pieseň k dohasínajúcemu táboráku.

Nový rok

Čo nám prinesie Nový rok? Väčšinou nič dobrého, ale deti to ešte nevedia.

© 2022 Jednofázové kvasenie